آیا غیاث آبادی هم صدا با فیلم 300 می شود؟!

جالب آنکه جناب غیاث آبادی در این متن از واژگان «اشغالگران هخامنشی» استفاده می کند اما اقدامات اسکندر مقدونی را که سالهای بسیار زیادی از آن موضوع فاصله دارد را «اقدام تلافی‌جویانه» می نامد. آن هم پس از گذشت سالهای زیاد از صلح هایی که میان یونانیان و ایرانیان صورت گرفت و دو طرف پذیرفتند.

لازم به ذکر است که درباره آتش سوزی تخت جمشید توسط الکساندر مقدونی برخی از پژوهشگران تردید دارند؛ جناب غیاث آبادی پس از آنکه موضوع به آتش کشیدن آکرولوپولیس آتن توسط خشایارشا را می آورد؛ اقدام تلافی جویانه الکساندر را نقل می کند که به نظر می رسد منظور همان آتش سوزی تخت جمشید است.

اما به طور کلی بیایید بررسی کنیم که درباره حملات هخامنشیان به آتن و اسپارت چه منابعی در دست است؟!

هر چه منابع از آن رویداد نقل شده است روایاتی یک طرفه توسط دشمنان هخامنشیان یعنی یونانیان نگارش و گردآوری شده است. آن هم منابعی که تناقضات آشکار دارند و حتی بخش هایی از آن با بخش های دیگر همخوانی ندارند!! این منابع بیشتر شبیه به حماسه سرایی و افسانه سازی می مانند.

برای دیدن برخی از این تناقضات و افسانه سرایی ها در آن منابع نگاه کنید به: هرودوت

 

البته با یک بررسی همه جانبه این منابع با منابع معتبر تر و بیرون کشیدن اشتراکات می توان اطلاعات سودمندی به دست آورد. از جمله آنکه به نظر می رسد یونانیان نمی توانستند آنقدر که خودشان می گویند برای هخامنشیان اهمیت داشته باشند.

نباید فراموش کنیم که بر اساس همین منابع یونانی در می یابیم که هم داریوش و هم خشایارشا در ابتدا به یونانیان نامه ارسال کرده اند؛ اما یونانیان نامه رسان ها را کشتند. در ابتدا این یونانیان بودند در تهاجم به هخامنشیان، شهر سارد را به آتش کشیدند و اتفاقا وقتی خشایارشا شهر آتن را خالی از سکنه یافت، به تلافی آن رویداد آکرولوپولیس آتن را به آتش کشید.  بعد ها در زمان اردشیر صلحی میان طرف های درگیری برقرار شد. البته باید پذیرفت که اطلاعات دقیقی از کیفیت این جنگ ها در دسترس نیست و بهتر است به این موارد اشاره کرد.

چقدر بد است کسی که خودش را پژهش گر ایرانی می نامد هم صدا با سازندگان فیلم سیصد شده است و تبلیغات آنها را تکرار می کند!!!

/ 5 نظر / 49 بازدید
ارتاک

اما متهم کردن و ترور شخصیتی اقای غیاث ابادی به نظرم نشانگر ضعف منطقی مخالفین ایشان است. درباره ی مسئله ی مورد بحث در آن اجلاس هم به نظرم امروز دنیا حقیقت را یافته است . تنها عده ای از به خواب رفتگان عاریایی حاضر به پذیرش حقایق تاریخی نیستند. اقای غیاث ابادی نقشی اساسی در افشای حقایقی دارند که برای خیلی ها خوشایند نیست . گرچه همه نظرات ایشان را قبول ندارم اما مخالفین ایشان شدیداً با ضعف منطقی مواجه اند. همین که دائماً شخصیت ایشان نقد می شود و ایشان سکوت می کنند نشان میدهد که حقیقت کجاست.

نادر

مطمئن باشید اگر چنین وطن فروشانی در ایران نبودند آمریکایی ها اجازه پیدا نمی کردند فیلم هایی مانند 300 یا الکساندر بسازند و یا اعراب اجازه پیدا نمی کردند که نام جعلی بر روی خلیج همیشگی پارس بگذارند.

محسن

ولی امثال غیاث و آبادی و پورپیرار .........هر چقدر دروغگو و پست فطرت باشن خوشم میاد به این پان تورک ها رو نمیدن نمونش همین آقا یا خانم ارتاک که مشخص کیه و چیکارس.....[گل]

آذربایجانلی

دوست عزیز آقای محسن، سوالی دارم ، چرا سخنان ارتاک را به پان ترک ها نسبت میدهی؟؟ نه تنها نگارش واژه ی (تورک) در نوشتار شما مورد نقد است، بلکه خوشحال می شویم اگر مدرکی مبنی بر پان ترک بودن ارتاک دارید ارایه دهید. گویی چشمان شما به روی بسیاری از البرادرانی که حتا واژه ای ترکی بلد نیستن اما تاریخ کشورمان را به مسخره میگیرند بسته است!!! با اینکه صاحب این وبلاگ پاسخی به شما دادند اما مشخص است که هنوز آقای غیاث آبادی را خوب نمیشناسید برای شناخت چهره ی غیاث آبادی در وطن فروشی و طرفداری از پان ترک و تجزیه طلبان پیشنهاد میکنم نگاهی به مقاله غیاث آبادی در مورد نام و منطقه ی جغرافیایی آذربایجان بیاندازید!!!!

حسن سالاری

با این بخش نوشته‌ی شما موافق نیستم: هر چه منابع از آن رویداد نقل شده است روایاتی یک طرفه توسط دشمنان هخامنشیان درود هرودوت رویدادها را خوب گزارش کرده است و باید سپاس‌گذارش باشیم. گزارش‌های او نشان می‌دهد که چه در زمان کوروش، چه در زمان داریوش و چه در زمان خشایارشا، اختلاف‌های میان شهرهای یونانی و سودجویی‌های برخی از یونانیان باعث آشوب‌ها و کشمکش‌هایی می‌شد که هخامنشیان را به سامان‌دهی این اوضاع آشفته وادار می‌کرد. آن‌ها اغلب با کمک مردم محلی به بی‌نظمی‌ها پایان می‌دادند. خواهشمند است خواندن دقیق‌تر هرودوت را مورد توجه قراردهید و متن‌های دست چندم را ملاک قرار ندهید. برای مثال، دلیل لشکرکشی داریوش را به گزارش هرودوت بخوانید: http://www.jazirehdanesh.com/find.php?item=9.136.1072.fa