نا برده رنج، گنج میسر نمی شود!

تاریخ نگار بزرگ ایرانی، شادروان دکتر جهانشاه درخشانی در پیشگفتار اثر ارزنده خود یعنی دانشنامه کاشان (آریاییان، مردم کاشی، امرد، پارس و دیگر ایرانیان ) نوشتار هایی بسیار خواندنی دارند. بخشی از نوشتار ایشان درباره برخی از پژوهشگران است که گفتن آن در هر زمان و مکانی خالی از لطف نیست. با هم جملاتی از جهانشان درخشانی بزرگ را مطالعه کنیم:

می بینیم که پاره ای از نویسندگان که توانایی و حوصله ی پژوهش های پر کار و درازمدت علمی را ندارند، می پندارند که با شگرد میهن ستیزی می توانند نابرده رنج نام و جایی برای خود در دانش تاریخ به دست آورند. گویی انکار فرهنگ و تمدن نیاکان خود، از ویژگی های روش علمی به شمار می آید، زیرا در نگاه نخست، بی طرفانه به چشم می خورد. ولی در حقیقت، روش پژوهش باید هم از تعصب و هم از غرض ورزی به دور باشد، وگرنه رنگ علمی خود را از دست می دهد.

/ 8 نظر / 259 بازدید
مهرای ساغشکی

یادش زنده باد و راهش جاودان چند ÷ستان را در بیرنگی لینک کردم

محسن

درود آقای فرامرز شک ندارم این مردک غیاث آبادی مطالب وبلاگ شما رو می خونه یه دلیلش اینکه وقتی اسمش رو تو مونور جست و جو سرچ می کنیم وبسایتش همرا با یکی دو تا وبلاگ دیگه از جمله وبلاگ شما رو صفحه اول جست و جو می آید چن وقت پیش یکی به وبلاگ شما کامنت گذاشته بود که به گفته برادر خامنه ای کوروش تو گسترش توحید در جهان کمک زیادی کرده بعد آقای غیاث آبادی بلافاصله تو وبسایتش در مورد این موضوع از ایشون انتقاد کرده هرچند ایشون خواستن عوام فریبی کنن که من هم بلدم از خامنه ای ها انتقاد کنم میگم اگر اینجوریه آقای غیاث آبادی شما که مدام از شکنجه های ایران باستان دم می زنید جرات دارید فقط و فقط یک خط از شکنجه های ایران امروز مطلب بنویسید یا از شخص علی خامنهای در مورد اداره امور کشور انتقاد کنید.

مهرای

مسئله وجود دلیل برای نابود شدن ایران نیست، چرا که به اندازه کافی موجودست، مسئله پیدا کردن راه جلوگیری از آن است! http://ramu1.blogsky.com/1392/07/26/post-5

آرش هخامنش

درود هفت آبانت شاد باش با فیلم در جستجوی کوروش بزرگ به روزم شاد زی

ایرانی

علت جعل تاریخ و دروغ بستن بر تاریخ ایران چیه؟ عده ای کوروش رو در حد پرستش دوست دارن بعضی این طوری علیهش می نویسن! انگار تعادلی وجود نداره!

آذربایجانلی

جناب ف.فرامرز ، از پاسخ کاملن آگاهانه و خردمندانه شما به کاربر محترم (ایرانی) کمال سپاسگزاری رو دارم. با داشتن هم میهنانی همچون شما به یاد میاریم که هنوز اندک امیدی هست!

ترکمان

پیشنهاد می‌کنم ماجرای حملۀ کوروش به نینوا را مطالعه کنید تا کمی با خوی عادی هر کشورگشا آشنا شوید!