غیاث آبادی و نابودی تمدن ایلام

نویسنده : اسپهبد ساوری

اکثریت الواح پرسپولیس به زبان ایلامی هست (هرچند 90% نامهایی که در آن الواح هست ایرانی هستند) و زبان ایلامی/خوزی تا دوره اسلامی بوده است و تنها پس از حمله اعراب/سلجوقیان دیگر نامی از زبان خوزی نیست.

زبان خوزی تا چند قرن بعد از فتح خوزستان توسط مسلمانان زبان محلی مردم خوزستان بوده‌است. سوجک گفته استخری(قرن دهم میلادی) در مورد مردم خوزستان در کتاب مسالک الممالک را به عنوان نمونه نقل می‌کند:

بیشتر آنها می‌توانند فارسی و عربی صحبت کنند ولی آنها زبان خودشان را دارند(لسان خوزیان) که نه عبری است و نه سریانی و نه فارسی

Iranian Studies Vol. 17, No. 2/3 (Spring - Summer, 1984), pp. 195-213 (article consists of 19 pages) Published by: Taylor & Francis, Ltd Arabistan or Khuzistan" Svat Soucek

 

ابن حوقل هم می‌گوید که با وجود زبان عربی و فارسی، خوزی به زبان دیگری سخن می‌گویند که نه سریانی است و نه عبری.

Potts، The Archaeology of Elam: Formation and Transformation of an Ancient Iranian State، 415.

 

ژیلبر لازار به استناد روایتی که کتاب الفهرست از سخن ابن مقفع داشته، می‌گوید که ایرانیان در اواخر دوره ساسانی ۵ زبان داشتند:

پهلوی که زبان سرزمین فهله‌است یعنی ماد قدیم یا جبال مسلمانان.

دری زبان پایتخت (تیسفون یا مدائن).

پارسی زبان موبدان و علما.

زبان خوزی که در خوزستان رایج است.

سریانی که در سواد بدان تکلم می‌کردند.

LAZARD، THE Cambridge history of iran، 598-599.

 

زبان شناسان اتفاق نظر که دو زبان خوزی و سریانی ایرانی نمی‌باشند؛ سریانی زبانی آرامی است که در آن ایام زبان رایج مردم بین النهرین بود و خوزی که احتمالاً بقایای زبان ایلامی قدیم بوده‌است. به گفته لازار منابع تاریخی قرون نخستین اسلامی، تصویر کلی از زبان‌های ایران به دست ما نمی‌دهند اما گردآوردن اطلاعاتی پراکنده از جغرافی‌نویسان و مورخان ممکن است. (در قرون نخستین اسلامی) زبان خوزی در خوزستان دوام آورد. گفته می‌شود که این زبان حتی با الفبای عربی قابل کتابت نبود.

LAZARD، THE Cambridge history of iran، 598-599.

 

ابن مقفع در مورد زبان خوزی آورده است:

خوزی زبانی بود که با آن شاهان و امیران در خلوت و هنگام بازی و خوشی با پیرامونیان خود سخن می‏ گفتند.

خالقی مطلق، جلال. «سرگذشت زبان فارسی». فصلنامه ایران شناسی (بنیاد مطالعات ایران)، ش. 1 (بهار 1368): 76 تا 87. بازبینی‌شده در 2/1/2013.

 

ریچارد فرای می‌گوید که جغرافی‌دانان قرن ۱۰ هجری که به زبان عربی می‌نوشتند، از وجود زبان خوزی در کوهستان زاگرس خبر دادند که ادامه زبان باستان ایلامی تفسیر شده‌است.

Richard Nelson Frye ,The history of ancient Iran,Volume 3, Part 7 , Page 27,1984

 

به گفته مارتین هاوگ زبان خوزی احتمالاً زبان درجه دوم در حکاکی‌های سنگی توسط هخامنشیان است.

Martin Haug,Essay on the Pahlavi language. From the Pahlavi-Pazand glossary,page 36,1870,

 

چنانچه می بینیم زبان و فرهنگ خوزی در تمامی ادوار یعنی دوران میتانی ها (اولین گروه شناخته شده آریایی در منطقه) و مادها و هخامنشیها و پارثها و ساسانیان پویا بود. ابن ندیم به قول ابن مفقع نیز زبان خوزی را یکی از پنج زبان امپراتور ساسانی ذکر کرده است (سه تا از این زبانها ایرانی بودند و دوتا همان خوزی و سریانی).

میدانیم که در کتیبه های پهلوی نام خوزستان همان خوزستان هست. بیخودی این نام خوزستان نیست زیرا "خوز" همان واژه ایلامی در زبان پارسی هست.

دوستان نیز میتوانند به کتاب زیر بنگرند:

Daniel Potts, "The Archeology of Elam", Cambridge University Press, 1999

که در فصلهای آخر در رابطه با تمدن ایلام در دوران اشکانیان و ساسانیان نوشته است.  چنانکه در احادیث دوران اسلامی نیز نام قوم خوز آمده است .

برای نمونه بنگرید به صفحه 15...این مقاله:

http://www.yadeyar.ir/ebook/arabkhozi.pdf

http://azargoshnasp.net/history/ELAM/tarikhsokunatarab.pdf

(من کاری به درستی یا نادرستی سایر ادعای این مقاله ندارم و بویژه در مورد خوزی بودن سلمان فارسی نیز یک گمانه بی پایه است اما نقل قولهای این مقاله نشانگر قوم خوزی است)

البته این احادیث جعلی نمیتواند از پیغمبر یا امامان پاک باشد, ولی کسانی که این احادیث را جعل کردند به واقعیت قوم خوزی اشاره میکنند. 

"با خوزیها در یک زمین ساکن مشوید و دخترانشان را به زنی مگیرید که آنها دارای رگ بی وفایی اند"..

"من اگر زنده بمانم خوزیها را خواهم فروخت و قیمتشان را به بیت المال واریز خواهم کرد"

"قومی بدتر از خوزیها بر روی زمین وجود ندارد..نه هیچ پیامبری از آنها بوده است و نه هیچ شخصیت برجسته .."

البته میدانیم که این احادیث جعلی را اعراب اموی و عباسی برای ویرانگری قوم خوزی جعل کردند زیرا امامان پاک و پیغمبر اسلام (ع) چنین حرفهایی را نزدند و حدیث بسیار متواتر که در معتبرترین کتب احادیث آمده است : "سلمان از اهل بیت ما است" نشان میدهد که این بزرگواران ورای این حرفهای قبیله-ای هستند.

در هر حال پس به قوم خوزی  اواخر دوران عباسیان اشاره شده است!.

...

این قوم به حیات خود در زمان میتانیها/مادها/هخامنشیها/پارثها/ساسانیان (ایرانیان/آریاییها) ادامه داد و زبانش در پرسپولیس به طور وفور مورد استفاده قرار گرفت و یکی از پنج زبان نامبرده امپراتور ساسانی بود؛ آثار یافت شده از هخامنشیان نشان می دهد که آنها از دستاوردهای تمدن ایلام بهره بردند. کتیبه ای از خود شاهان آشوری مانده است که به نابودی تمدن ایلام پرداختند و این هخامنشیان بودند که به تجدید دوباره تمدن آن نواحی پرداختند؛ آن وقت آقای غیاث آبادی از نابودی این تمدن به دست کوروش سخن می راند؟!

/ 8 نظر / 482 بازدید
بابک دربندی

درود و ادب ایلام را با نگارش جداسرانه و پان عربی عیلام ننگارید کافی است سری به روزنام ها و کتاب ها و تارنماهای جداسران خوزستان بزنید تا حساسیت موضوع را دریابید. شاید به دید شما چندان تفوتی نباشد ولی در میان عامه جامعه بسیار موثر است. مانندنگارش آذر بایجان که برخی جداسران با هدف شوم آزربایجان می نگارند یا azarbaijan را azerbaijan می نویسند تا با نام ساختگی اران همسانی ایجاد کنند. باسپاس از پژوهش های ارزنده تان در راه فرهنگ و تاریخ ایران پاینده ایران و ایرانی بابک

آذربایجانلی

با درود پرسشی از آقای دربندی دارم منظور شما از ساختگی بودن نام (اران) چیست؟ اگر مدیریت سایت دوست دارند ،خوشحال می شوم پاسخ ایشان را هم علاوه بر پاسخ آقای دربندی ببینم.

م.ساغشکی

خلاصه مطالب وبلاگ شما بازنشر شد http://mehre1.blogfa.com/post/782

آذربایجانلی

از پاسخ شما ممنونم پس از بازخوانی و دیدن جواب شما به این نتیجه میرسیم که حق با شماست یادمه غیاث آبادی در سایت خودش و در یک پست از نام جعلی جمهوری آذربایجان دفاع کرده و خراسان قدیم را برای گواهی مثال آورده بود اگر ایرادی ندارد کتابی را معرفی میکنم تا بسیاری از کج اندیشان (همانند غیاث آبادی) کمی اندیشه کنند شاید به راه درست بیایند: نام کتاب : آذربایجان و اران نویسنده : دکتر عنایت الله رضا برای آگاهی بیشتر بنگرید به: http://www.arannews.ir/fa/news/17177.aspx

منتقد

خیلی چرت نوشتین ،یکم عقلتون رو به کار بگیرین بدون دید منفی ببینین چی میگه بعد نظر بدین و مطلب و نقد بنویسین

آریا

بسیار مطلب خوبی بود و کاملا با این مطالب اثبات می شود که گفته های رضا غیاث مراد آبادی درباره نابودی تمدن ها توسط هخامنشیان دروغ است

داریوش

چی بگیم از دست این ایران ستیزان که آنقدر حرفاشون خریدار نداشته که مجبور به روی آوردن به دروغای روشن شدن. کاملا مشخصه عیلام از جایگاه خوبی در زمان کوروش برخوردار بوده. فک کنم اینا بازمونده های گیوماتا مغ هستن

بسیار زیبا بود